First Nations Film and Video Festival – Fall 2021 Edition

Monday, November 1, 2021, 7:00pm
Opening Event:

MUSIC BOX THEATRE
3733 N Southport Ave, Chicago, IL 60613

CHICAGO PREMIERE!
The Incredible 25th Year of Mitzi Bearclaw
Directed by Shelley Niro

As MITZI BEARCLAW turns 25 years-old, she is faced with a tragic decision – stay in the big city to pursue her dream of designing hats or leave her boyfriend and return home to her isolated reserve to help care for her sick mother. Loyal to her family, Mitzi reluctantly returns to Owl Island to find that not much has changed. Her confidence and modern style clash with the sleepy, slow-paced island; the bullies are the same; the handsome HONEYBOY is still running the water taxi; and ANNABELLE, Mitzi’s mother is still as bitter and unloving as ever. She’s also reunited with her spiritual friends, FAITH, HOPE, and CHARITY who guide her as she navigates a year of anger, loss and love. Mitzi is soon surprised to find comfort in being home and starts to question her destiny.

The Incredible 25th Year of Mitzi Bearclaw stars Morningstar Angeline (Drunktown’s Finest, Longmire) as MITZI BEARCLAW; Andrew Martin (Fire Song) as CHARLIE B.; Gail Maurice (Johnny Greyeyes, Assini) as ANNABELLE BEARCLAW; Billy Merasty (Indian Horse, Shinaab) as WILLIAM BEARCLAW; Gary Farmer (Deadman, Ghost Dog: The Way of the Samuri) as OLIVER YELLOWDOG; Vance Banzo (Indian Horse) as RINGO-LEAVES-NO-SHADOW; Ajuawak Kapashesit (Indian Horse, Shinaab) as HONEYBOY YELLOWDOG; and Roseanne Supernault (Rhymes For Young Ghouls, Blackstone) as SIMONE MUSKRAT.

The Incredible 25th Year of Mitzi Bearclaw is produced by Turtle Night Productions, Freddie Films and Circle Blue Entertainment with the participation of Telefilm Canada, the Northern Ontario Heritage Fund Corporation (NOHFC) and Ontario Creates. levelFilm is the Canadian distributor.

WEDNESDAY 11.3, 7:00pm
Online Program 1:
Occupying the Megalopolis (1:45:32)

THURSDAY 11.4, 7:00pm
Online Program 2: Short Films Program
BIRD/OISEAU (1:01)
Field of Peace (10:43)
Apocalypse … Then (9:30)
My First Native American Boyfriend (4:45)
(12:43)
37% Pure Evil (20:00)
Halloween Baby (6:38)

The Unforgotten (35:49)
TOTAL PROGRAM TIME: 1:41:09

FRIDAY 11.5, 7:00pm
Online Program 3: Short Films From the South
it´s allright! (1:03)
“Osmildo” (26:56)
Bonds of the Matriarch (19:53)
SHUN (7:11)
Puka Wayko (16:00)
The Marriage – ( K´ULUB´IK ) (18:05)
SEK BUY – The Ritual to the Sun – El Ritual al Sol (8:00)

TOTAL PROGRAM TIME: 1:37:08

SATURDAY 11.6, 1:00pm
BLOCK CINEMA (In-person, COVID Guidelines in place)
40 Arts Cir Dr, Evanston, IL 60208
Mâmawi Nikamowak 1:01:29
From the Bawadaan Collective, a series of 24 short films.

RSVP here: https://www.eventbrite.com/e/first-nations-film-and-video-festival-presents-bawaadan-collective-shorts-tickets-178344572417

SATURDAY 11.6, 3:00pm
BEZAZIAN LIBRARY (In-person, COVID Guidelines in place)
1226 W AINSLIE STREET, Chicago, IL
My son, My Father (13:08)
Incendios (58:30)
TOTAL PROGRAM TIME: 1:11:38

SUNDAY 11.7, 7:00pm
Online Program 4:
Three Souls (1:35:00)

TUESDAY 11.9, 7:00pm

Online Program 5:
Monumental Super Kids (1:21:32)

Get your FREE Tickets BY CLICKING THIS LINK and you will receive a Zoom link and pass code with your confirmation email.

Thank you for your support.

The Fall 2019 FNFVF Schedule!

FIELD MUSEUM, 1:00pm – 3:00pm, FRIDAY, NOVEMBER 1, 2019
Montgomery Ward Theater
Screening: “Innu Nikamu: Resist and Sing” (1:30:00)
Use the west entrance, but if you do use a different entrance, just let the security guard know you are here for the Native film screenings. Event program is located by the West entrance on the ground level.
Total Program Rumtime: 1:30:00

AMERICAN INDIAN CENTER, 7:00pm – 9:00pm, FRIDAY, NOVEMBER 1, 2019
The Game of Hockey – A Mi’kmaw Story (32:40)
Yakonnhéhkwen (It Sustains Her) (16:49)
Polar Tour (4:30)
August 8 (3:24)
Cinema Red: Natives & Horror (49:46)
Total Program Runtime: 1:47:09

NEWBERRY LIBRARY, 1:00pm – 3:00pm, SATURDAY, NOVEMBER 2, 2019
Warrior Women 1:27:00
Screening as part of the FNFVF Film Series in partnership with the D’Arcy McNickle Center

CITLALIN ARTS GALLERY, 6:00pm – 8:00pm, SUNDAY, NOVEMBER 3, 2019
Stag Parties (10:45)
Nakua pewerewerekae jawabelia/Hasta el fin del mundo/Até o fim do mundo (15:50)
Bel-Air x 1994 (02:18)
Tetoterapia, El Musical (1:30:00)
Total Program Runtime: 1:48:08

HAROLD WASHINGTON LIBRARY, 6:00pm – 8:00pm, TUESDAY NOVEMBER 5, 2019
Yakonnhéhkwen (It Sustains Her) (16:49)
The Game of Hockey – A Mi’kmaw Story (32:40)
Huahua (1:10:00)
Total Program Runtime: 1:59:29

NORTHWESTERN UNIVERSITY, 8:00pm-10:00pm, WEDNESDAY NOVEMBER 6, 2019
The Tree (3:52)
Polar Tour (4:30)
Red Road (15:00)
LOST (19:50)
Johnny or Tommy or Ronny (7:05)
Finding Wampum (9:14)
Cinema Red: Natives & Horror (49:46)
Total Program Runtime: 1:49:17

MUSIC BOX THEATRE, 7:00pm-9:00pm, THURSDAY, NOVEMBER 7, 2019
In Times of Rain 1:30:00

WOODSON REGIONAL LIBRARY, 1pm-3pm, SATURDAY, NOVEMBER 9, 2019
Essential Understanding Series – Pomo Tribal Ambassadors (52:32)
Great Diversity Among Tribes – EP #1 (4:54)
Diversity Among Identity – EP #2 (8:10)
Native Traditional Beliefs – EP #3 (5:49)
Policies that Affected Tribes – EP #4 (11:07)
Reservations – EP #5 (8:35)
History from a California Indian Perspective – EP #6 (10:08)
Tribes Have Sovereign Powers – EP #7 (3:49)
# CorrienteDelSur (20:00)
R3CKL3$$ THE MINI MOVIE (12:28)
Whisked Away By Matcha (6:03)
Behind The Skin (DETRÁS De La Piel) (25:40)
Total Program Runtime: 1:56:43

AUSTIN LIBRARY, 6:00pm – 7:30pm, MONDAY, NOVEMBER 11, 2019
Keep the Fire Lit- lost tribes of Texas (1:14:55)

MITCHELL MUSEUM OF THE AMERICAN INDIAN, 6:00pm – 7:30pm, THURSDAY, NOVEMBER 14, 2019
ACORN SERIES – POMO TRIBAL YOUTH AMBASSADORS (26:23)
Acorn: California Indian Historical and Cultural Perspectives (5:31)
Acorn: Climate Change and It’s Impact on Acorns (3:42)
Acorn Flour Supply (3:30)
Acorn: Stewardship, Gathering, and Processing (3:32)
Acorn: Traditional and Contemporary Acorn Nutrition and Health (5:18)
Ahomapénî; Relations and Rez Dogs (53:44)
Total Program Runtime: 1:20:07

GENE SISKEL FILM CENTER, 8:00pm-10:00pm, SUNDAY, NOVEMBER 17, 2019
August 8 (3:24)
Warrior Women (1:20:00)
Total Program Runtime: 1:23:24

For More Information on the films, please visit our FILM SCHEDULE /Fall 2019 Films Page

Spring 2019 FNFVF Schedule!

Bezazian Branch, Chicago Public Library, 1226 W Ainslie St, Chicago, IL 60640
Wednesday, May 1, 2019, 6:00pm – 8:00pm
Demon (6:02)
BULLDAWGS: The Emmanuel Boone Story (30:45)
Sidewalk Entrepreneurs (48:10)
Mahiganiec (5:29)
Total Program Time: 1:57:58

American Indian Center, 3401 W Ainslie
Thursday, May 2, 2019, 4:00 pm – 6:00 pm
Visions Of A Kill Shot (17:40)
Warbonnet: An Odyssey of Honor (12:52)
Respect your elders, Chum. (6:55)
the team (1:00)
Two Brothers of Trouble (10:00)
Bad Medicine (7:55)
Hard Out (3:37)
In the Arms of Madness (20:30)
Gik:skwod: How I Lost My Indian Name (2:50)
Sapara Clothing: A Tradition in Danger (10:09)
Total Program Time: 1:33:28

University of Illinois Chicago-Latino Cultural Center 803 S Morgan St, Chicago, IL
Friday, May 3, 2019, 1:00pm – 3:00pm
Visions Of A Kill Shot (17:40)
Self Portrait (3:15)
Postcards (3:20)
Haunted Cape Breton 2018 (18:02)
Onicka (1:42)
Buffalo Girl (Paskwâw Mostos Iskwêsis) (4:08)
Mockingbird (19:53)
Fire Ecology (24:40)
Gik:skwod: How I Lost My Indian Name (2:50)
Total Program Time: 1:35:30

University of Missouri Columbia, at Ragtag Cinema, 10 Hitt Street, Columbia, MO
Saturday, May 4, 2019

Protect Our Future Daughters (5:45)
Les vaillants (4:31)
Fire Ecology (24:40)
Gik:skwod: How I Lost My Indian Name (2:50)
Innu Nikamu (1:32:00)
MORE TO COME!
Total Program Time: 1:59:30

SISKEL CENTER – SCHOOL of the ART INSTITUTE CHICAGO
164 N State St, Chicago, IL
Sunday, May 5, 2019 – 8:00pm – 10:00pm
First Medicine; The long Man (14:26)
Gik:skwod: How I Lost My Indian Name (2:50)
Innu Nikamu (1:32:00)
Total Program Time: 1:49:16

Northwestern University, Graduate Lounge – Seabury Hall, 2122 Sheridan Road, Evanston, IL
Monday, May 6, 2019, 7:00pm – Food, 7:30pm – Films!
UPDATED!The Party’s Downstairs (27:32)
Mishkeegogamang (30:00)
The hunter (5:26)
Idle No More (5:02)
Les vaillants (4:31)
Mahiganiec (5:29)
Mommy goes race (5:50)
Protect Our Future Daughters (5:45)
Protecting our Homeland (3:55)
So Alone (6:57)
Stage Name: Victoria (3:28)
The Choice (7:57)
Buffalo Girl (Paskwâw Mostos Iskwêsis) (4:08)
Total Program Time: 1:56:00

HARPIN ARTS CENTER, 2810 N Milwaukee Ave, Chicago, IL
Tuesday, May 7, 2019 – 7:00pm – 9:00pm
THE ATTENDANT (5:28)
Thunderbird (2:59)
VOYEUR (12:00)
Sapara Clothing: A Tradition in Danger (10:09)
BLUFF (1:36:08)
Total Program Time: 2:06:04

CLAUDIA CASSIDY THEATER, 78 E Washington St, Chicago, IL
Wednesday, May 8, 2019 – 6:30pm – 9:00pm
Innu Nikamu (1:32:00)
Total Program Time: 1:32:00

Mitchell Museum of the American Indian, 3001 Central St. Evanston, IL
Thursday, May 9, 2019 – 6:00pm – 7:30pm
Silla (20:40)
Living Culture Speaking Truth (38:17)
Inuk Hunter (4:05)
Kuujjuaq (4:54)
Ka Ussi-Tshishkutamashuht (4:31)
Shiny Object (5:00)
Total Program Time: 1:17:27