First Nations Film and Video Festival Fall Fest Focuses on Native Women

FOR IMMEDIATE RELEASE: OCTOBER 8, 2018

First Nations Film and Video Festival Fall Fest Focuses on Native Women

Chicago, Illinois—Native-American film directors are the least minority present in the film industry in the United States. For this reason and for the lowly and very present rise of Native-American film directors, (especially Native-American female film directors), the First Nations Film and Video Festival, Inc. (FNFVF) is helping to bridge this gap by announcing the 2018 Film and Video Fall Fest.

The FNFV 2018 Fall Fest will take place November 1-9. The Fall Film Fest will be held at 11 designated locations throughout the Chicago and beyond Each location will feature selected films, which were submitted by First Nations filmmakers. This year the fall festival features several brand new, never-before-viewed short films by Native directors, especially women, from across the United States, Canada, Mexico, Central and South America.

Selected venues will feature “The Other 51 %” program, which features on Native American women who is the least represented in the film industry. Every FNFVF Program will host a Q&A with FNFVF directors and board.

All FNFVF Inc. programs are free and open to the public. Dedicated to providing an appropriate venue for the long-overlooked Native American voice in media since it began in 1990. The First Nations Film and Video Festival is the only festival dedicated exclusively to Native American filmmakers of all skill levels. See below for venue listings:

FIRST NATIONS FILM AND VIDEO FESTIVAL, November 1 – 9, 2018

MITCHELL MUSEUM OF THE AMERICAN INDIAN – GOLDER LIBRARY
3001 CENTRAL STREET, EVANSTON, IL 60201
6-7:30pm – THU 11/1 – The Other 51%!
808 – Meilani Wenska – 0:13:51
Light  – Sarah Hennigan – 0:14:55
Document the Impact – Adreanna Rodriguez – 0:18:00
Star Line – Nikita Day – 0:06:20
TICHO – Adriana Ronquillo Vásquez – 0:17:22
Pageant Perfect – Samantha McDanel – 0:12:22

TOTAL PROGRAM TIME: 1:22:50 / 1:30:00 +(0:07:10)

 

DEPAUL UNIVERSITY, COLLEGE OF COMPUTING and DIGITAL MEDIA
243 S WBASH AVE, CHICAGO, IL 60604, ROOM 708
CHICAGO, IL
4-6pm – FRI 11/2
Mino Bimaadiziwin: Good Life – Sierra Karaszewski – 0:32:45
Guardian Ancestor – Ryan Craig, Javier Morin, Jr. – 0:10:43
Voices of Our Ancestors – Joe Yates – 0:12:30
Light – Sarah Hennigan  – 0:14:55
History – Frederick Dakota – 0:04:16
Stockton Houses – Scott Pewenofkit – 0:04:30
Night of the Kanuak – Ian Kane  – 0:17:15
Document the Impact – Adreanna Rodriguez – 0:18:00

TOTAL PROGRAM TIME: 1:54:54 / 2:00:00 +(0:05:06)

 

THE WILSON ABBEY
935 W WILSON AVE, CHICAGO, IL 60640
7-9M – FRI 11/2
Guardian Ancestor – Ryan Craig, Javier Morin, Jr. – 0:10:43
Voices of Our Ancestors – Joe Yates – 0:12:30
Stockton Houses – Scott Pewenofkit – 0:04:30
The Healing – Tito Gomez, Barb Briggs – 0:15:00
Soot – Drake Woodall – 0:14:04
The People’s Protectors – Leya Hale – 0:56:48
Battles – Karen Pinette Fontaine – 0:03:42 Best of FNFVF

Total Program Time: 1:57:17 / 2:00:00 +(0:02:43)

 

NORTHWESTERN UNIVERSITY – SWIFT HALL ROOM 107
2029 SHERIDAN ROAD, EVANSTON, IL 60208
7-9pm – SAT 11/3  – The Other 51%!
Mino Bimaadiziwin: The Good Life – Sierra Karaszewski – 0:32:45
Document the Impact – Adreanna Rodriguez – 0:18:00
Pageant Perfect – Samantha McDanel – 0:12:22
Star Line – Nikita Day – 0:06:20
Light – Sarah Hennigan – 0:14:55
Jane & the Wolf – Nadine Arpin – 0:09:45 Best of FNFVF
Battles – Karen Pinette Fontaine – 0:03:42 Best of FNFVF

TOTAL PROGRAM TIME: 1:52:44 / 2:00:00 +(0:07:16)

 

WOODSON REGIONAL LIBRARY
9525 S HALSTED ST, CHICAGO, IL 60628
2-4pm – SUN 11/4
The Land of Woge – Jack Kohler, Elle Beyer – 0:26:00
Document the Impact – Adreanna Rodriguez – 0:18:00
Stockton Houses – Scott Pewenofkit – 0:04:30
Soot – Drake Woodall – 0:14:04
Night of the Kanuak – Ian Kane – 0:17:15
808 – Meilani Wenska – 0:13:51
The Healing – Tito Gomez, Barb Briggs – 0:15:00
History – Frederick Dakota – 0:04:16

TOTAL PROGRAM TIME: 1:52:22 / 2:00:00 +(0:07:04)

 

SCHOOL OF THE ART INSTITUTE – GENE SISKEL FILM CENTER
164 N STATE STREET, CHICAGO, IL 60601
7:30-9:30PM – SUN 11/4 – The Other 51%!
The People’s Protectors – Leya Hale – 0:56:48
Nothing About Moccasins – Eden Mallina Awashish – 0:03:42 Best of FNFVF
Jane & the Wolf – Nadine Arpin – 0:09:45 Best of FNFVF
Light – Sarah Hennigan – 0:14:55
Battles – Karen Pinette Fontaine – 0:03:42 Best of FNFVF

TOTAL PROGRAM TIME:1:28:52 / 2:00:00 +(0:31:08)

 

UNIVERSITY OF WISCONSIN PARKSIDE
STUDENT CENTER CINEMA
900 WOOD ROAD, KENOSHA, WI 53144
7-9pm – MON 11/5
The Land of Woge – Jack Kohler, Elle Beyer – 0:26:00
The People’s Protectors – Leya Hale – 0:56:48
Battles – Karen Pinette Fontaine – 0:03:42 Best of FNFVF

TOTAL PROGRAM TIME:1:26:30 / 2:00:00 +(0:33:30)

 

UNIVERSITY OF ILLINOIS AT CHICAGO (UIC) – LATINO CULTURAL CENTER
803 S MORGAN STREET, CHICAGO, IL 60607
12-2pm – TUE 11/6
The Land of Woge – Jack Kohler, Elle Beyer – 0:26:00
Stockton Houses – Scott Pewenofkit – 0:04:30
Soot – Drake Woodall – 0:14:04
Night of the Kanuak – Ian Kane – 0:17:15
Guardian Ancestor – Ryan Craig, Javier Morin, Jr. – 0:10:43
The Healing – Tito Gomez, Barb Briggs – 0:15:00
Light – Sarah Hennigan – 0:14:55
Voices of Our Ancestors – Joe Yates – 0:12:30
Battles – Karen Pinette Fontaine – 0:03:42 Best of FNFVF

TOTAL PROGRAM TIME: 1:58:39 / 2:00:00 +(0:01:21)

 

COMFORT STATION
2579 N MILWAUKEE AVE, CHICAGO, IL 60647
7:30-9:30PM – TUE 11/6 – The Other 51%!
Mino Bimaadiziwin: The Good Life – Sierra Karaszewski – 0:32:45
Document the Impact – Adreanna Rodriguez – 0:18:00
Apache Kid, US Army Scout – Victoria Sutton – 0:39:51
808 – Meilani Wenska – 0:13:51
Nothing About Moccasins – Eden Mallina Awashish – 0:03:42 Best of FNFVF
Battles – Karen Pinette Fontaine – 0:03:42 Best of FNFVF

TOTAL PROGRAM TIME: 1:51:51 / 2:00:00 +(0:08:09)

 

HAIRPIN ARTS CENTER
2810 N MILWAUKEE AVE, CHICAGO, IL 60618
7-9pm – THU 11/8 – The  Other 51%!
Mino Bimaadiziwin: The Good Life – Sierra Karaszewski – 0:32:45
Pageant Perfect – Samantha McDanel – 0:12:22
TICHO – Adriana Ronquillo Vásquez – 0:17:22
Apache Kid, US Army Scout – Victoria Sutton – 0:39:51
Light – Sarah Hennigan – 0:14:55
[Battles – Karen Pinette Fontaine – 0:03:42 Best of FNFVF]

TOTAL PROGRAM TIME: 1:57:15 / 2:00:00 +(0:02:45)

 

CITLALIN GALLERY AND THEATER
2005 S BLUE ISLAND AVE, CHICAGO, IL 60608
7-9pm – FRI 11/9
808 – Meilani Wenska – 0:13:51
Soot – Drake Woodall – 0:14:04
Night of the Kanuak – Ian Kane – 0:17:15
The Healing – Tito Gomez, Barb Briggs – 0:15:00
The People’s Protectors  – Leya Hale  – 0:56:48

TOTAL PROGRAM TIME:1:56:58 / 2:00:00 +(0:03:02)

TOTAL VENUES HOURS: 21:30:00

Fall 2017 FNFVF Venues! (UPDATED)

First Nations Film and Video Festival Inc is pleased to announce the venues for their Fall film festival set to take place November 1st through the 10th at the following venues across Chicago and beyond.

Wed. Nov 1: MUSIC BOX THEATRE (small theater), 7-9pm NEW!

Thu. Nov. 2: MITCHELL MUSEUM of the AMERICAN INDIAN, 6-7:30pm

Fri. Nov. 3: DEPAUL UNIVERSITY CDM, 4-6pm

Sat. Nov. 4: Northwestern University, Harris Hall – 7:00pm – 10:00pm

Sun. Nov. 5: GENE SISKEL FILM CENTER at the SCHOOL of the ART INSTITUTE CHICAGO – 7:30pm – 9:30pm

Mon. Nov. 6: LEGLER LIBRARY 5:30-7:30pm NEW!

Tue. Nov 7: UNIVERSITY of WISCONSIN PARKSIDE, STUDENT CENTER CINEMA – 7-9pm

Wed. Nov 8: BEVERLY ARTS CENTER – 7:30pm

Thu. Nov. 9: UNIVERSITY of ILLINOIS CHICAGO (UIC) – 12-2pm

Thu. Nov. 9: AMERICAN INDIAN CENTER – 6:30-8:30pm Returning to!

Fri. Nov. 10: COMFORT STATION (Logan Square) – 7:30pm

 

Come and join us for a full schedule of Native American-directed films and support Native American Cinema! For a listing of all FNFVF Programs visit our SCHEDULE PAGE!

 

Spring 2016: FNFVF Programs

SPRING 2016 First Nations Film and Video Festival:


Monday, May 2, 2016, 6:00pm
University of Wisconsin Parkside, Kenosha, WI
We Make Stories Out of Totem Poles by Sean Stiller (8:09)

OUR CHURCH by Mark Williams (1:09:00)

OTHER Written and Directed by Rodrick Pocowatchit (5:00)

TOTAL RUNTIME: 1 hour, 24 minutes

Wednesday, May 4, 2016, 8:00pm
Comfort Station, Logan Square
Hickey Gone Wrong by jay cardinal villeneuve (7:25)

She Wrestles, She Wrestled, She Will Wrestle by Chris Garcia (2:25)

Blackkiss: Live at The Viper Room by Derrick LaMere (34:42)

The Wild Party – Part 2 – Burrs by Chris Garcia    (4:58)

Violet by Mark Williams (44:38)

The Wild Party – Part 1: Queenie by Chris Garcia (2:28) WARNING: CONTAINS MATURE CONTENT!

We Make Stories Out of Totem Poles by Sean Stiller (8:09)

TOTAL RUNTIME – 1 hour, 46 min.

Thursday, May 5, 2016, 6:00pm (TBC)
Wilson Abbey, Uptown
The 7th Wave by Derrick LaMere (40:00)

They Called Her Sam by Mosha Folger (22:20)

Spirit of the Bluebird by Xstine Cook (5:45)

katatjanik utippalianinga (The Return of Throat Singing) by Jenn Brown (7:00)

Clouds of Autumn by Trevor Mack (14:49)

We Make Stories Out of Totem Poles by Sean Stiller (8:09)

TOTAL RUN TIME: 1 hour, 38 min.

Friday, May 6, 2016, 4:00pm – 7:00pm
DePaul University SCDM, Loop Campus
Handcrafted Hopedale by Jenn Brown (5:33)

katatjanik utippalianinga (The Return of Throat Singing) by Jenn Brown (7:00)

Hickey Gone Wrong by jay cardinal villeneuve (7:25)

Mîkiwâm ~ from the streets to the bush by jay cardinal villeneuve (15:15)

Spirit of the Bluebird by Xstine Cook (5:45)

The 7th Wave by Derrick LaMere (40:00)

Adzaa Doo Ats’a – The Lady and the Eagle by Brian Young (5:00)

Clouds of Autumn by Trevor Mack (14:49)

Smithsonian NMAI Artist Leadership Program: Sarah Elisabeth Sawyer by Lynda Kay Sawyer (6:20)

OTHER Written and Directed by Rodrick Pocowatchit (5:00)

They Called Her Sam by Mosha Folger (22:20)

We Make Stories Out of Totem Poles by Sean Stiller (8:09)

TOTAL – 2 hour, 33 min.

Tuesday, May 10, 2016, 7:00pm
Northwestern University, Evanston
The Intruders by Gigi Bannister (12:18)

They Called Her Sam by Mosha Folger (22:20)

OUR CHURCH by Mark Williams (1:09:00)

OTHER Written and Directed by Rodrick Pocowatchit (5:00)

TOTAL RUNTIME: 1, hour 49 min.

May 12, 2016, 6:00pm (TBC)
Mitchell Museum of the American Indian, Evanston
OTHER Written and Directed by Rodrick Pocowatchit (5:00)

The 7th Wave by Derrick LaMere (40:00)

Clouds of Autumn by Trevor Mack (14:49)

They Called Her Sam by Mosha Folger (22:20)

Spirit of the Bluebird by Xstine Cook (5:45)

We Make Stories Out of Totem Poles by Sean Stiller (8:09)

Handcrafted Hopedale by Jenn Brown (5:33)

katatjanik utippalianinga (The Return of Throat Singing) by Jenn Brown (7:00)

TOTAL RUNTIME: 1 hour, 49 minutes

 

CHECK OUT OUR “FESTIVAL SCHEDULE” PAGE FOR FILM DESCRIPTIONS
THE PROGRAMS ARE FREE AND OPEN TO THE PUBLIC.